Šī diena vēsturē: Einšteins un vispārējā relativitātes teorija (1916. gada 20. marts)
Ievads
gada 20. martā Alberts Einšteins iesniedza izcilu zinātnisku darbu "Vispārējās relativitātes teorijas pamati" (vācu: "Die Grundlage der allgemeinen Relativitätstheorie") prestižajam žurnālam Annalen der Physik. Šis datums tiek uzskatīts par pagrieziena punktu zinātnes vēsturē, jo ar šo rakstu Einšteins nodibināja jaunu izpratni par gravitāciju, laiku un telpu, kas pavēra ceļu mūsdienu fizikā un kosmoloģijā.
Notikuma būtība
Vispārējās relativitātes teorija (VRT) ir matemātiska teorija, kas apraksta gravitāciju kā telplaika izkropļojumu masīvu ķermeņu klātbūtnē. Vienkāršoti sakot, tā attēlo, ka smagie objekti, piemēram, planētas un zvaigznes, liec un deformē laiku un telpu ap sevi, līdzīgi tam, kā smags objekts deformē elastīgu auduma virsmu. Einšteina teorija pilnībā pārveidoja līdzšinējo priekšstatu par gravitāciju, kas balstījās Ņūtona mehānikā, kur gravitācija tika uzskatīta par spēku starp masīviem objektiem. Šis dokuments izceļas ar savu teorētisko dziļumu un intelektuālo skaidrību. Einšteins veidoja savas idejas, ņemot vērā savu iepriekšējo darbu speciālajā relativitātes teorijā (1905) un papildinot tās, lai tās attiektos arī uz paātrinātiem atskaites sistēmām un gravitācijas laukiem.
Teorijas nozīme un ietekme
Zinātniskā revolūcija: Einšteina vispārējās relativitātes teorija radīja zinātnisku revolūciju. Tā ne tikai aizstāja Ņūtona gravitācijas teoriju, bet arī pārveidoja fundamentālo fizikas struktūru. Turklāt tā radīja pamatu vairākiem 20. un 21. gadsimta atklājumiem, tostarp melno caurumu, gravitācijas viļņu un Visuma paplašināšanās izpētei.
Astronomijas attīstība: VRT ietekmēja astronomijas un kosmoloģijas attīstību. Tā sniedza teorētisku pamatojumu melno caurumu esamībai, pierādīja, ka masīvas zvaigznes var sabrukt pašas sevī, veidojot gravitācijas singularitātes. Tā arī radīja jaunu izpratni par galaktiku un Visuma mēroga struktūrām.
Eksperimentālie apstiprinājumi: Viens no pirmajiem un iespaidīgākajiem VRT eksperimentālajiem apstiprinājumiem bija Zemes gravitācijas lauka ietekme uz gaismas staru izliekumu, ko apstiprināja 1919. gadā zvaigžņu aptumsuma laikā veiktie mērījumi. Šie rezultāti ne tikai apstiprināja Einšteina teoriju, bet arī padarīja viņu par globālu slavenību.
Tehnoloģiskie sasniegumi: Einšteina VRT ir bijusi būtiska GPS sistēmas attīstībā. Tā precizē signāla uztveršanu, ņemot vērā laika un telpas izkropļojumus, ko izraisa Zemes gravitācijas lauks.
Filozofiskās sekas Einšteina teorija izaicināja tradicionālos priekšstatus par laiku, telpu un realitāti. Tā rosināja filozofiskās debates par Visuma dabu un mūsu vietu tajā, kā arī veicināja plašāku sabiedrības interesi par zinātni.
Secinājumi
gada 20. marts ir vēsturiski nozīmīgs datums, jo tas iezīmē Einšteina izcilā teorētiskā sasnieguma – vispārējās relativitātes teorijas – publikāciju. Šī teorija ne tikai mainīja mūsu izpratni par gravitāciju un telplaiku, bet arī pavēra ceļu mūsdienu fizikas un tehnoloģiju progresam, iedvesmojot gan zinātniekus, gan sabiedrību. Tā vēl šodien ir viens no mūsdienu zinātnes stūrakmeņiem.
Šī diena vēsturē Astronomija un astrofizika Alberts Einšteins