Lāzera tehnoloģija atdzīvina 1200 gadus vecos tetovējumus uz Peru mumijām
Jaunās tehnoloģijas piedāvā iespēju ielūkoties pagātnē un atklāt senos tetovējumus uz Peru mumijām, kas ir aptuveni 1200 gadus vecas. Izmantojot lāzera-stimulēto fluorescenci (LSF), zinātnieki varēja redzēt tetovējumus, kas ar laiku bija izbalējuši un kļuvuši neredzami ar neapbruņotu aci.
Tetovējumu pētījumi uz senajām "Chancay" kultūras mumijām sniedz vērtīgu ieskatu par senās Peru iedzīvotāju mākslu, reliģiju un ikdienas dzīvi. Piemēram, tetovējumi attēloja dažādus dzīvniekus, dievības un citus elementus, kas bija nozīmīgi šīs kultūras iedzīvotājiem. Daži tetovējumi, kas tika atrasti, ir ārkārtīgi sarežģīti un detalizēti, kas norāda uz māksliniecisko prasmju augsto līmeni.
Pētījums arī parāda, cik svarīga ir modernā tehnoloģija arheoloģijas jomā. LSF metode ļauj atklāt detaļas, kas citādi paliktu apslēptas mūžībā. Šī tehnoloģija izmanto fluorescenci, lai radītu attēlus, kas palīdzēs pētniekiem labāk izprast senos cilvēkus un viņu kultūru. LSF metode izcili atklāj tetovējumu pigmentus, kas ir dziļi iestrādāti ādā un kas laika gaitā varēja izbalināt.
Šāda veida pētījumi palīdz mums labāk izprast senās civilizācijas un to unikālās tradīcijas, kas veidojušas cilvēces vēsturi. Arheologi var izmantot šīs tehnoloģijas, lai atklātu vairāk informācijas par senajiem cilvēkiem, viņu māksliniecisko izpausmi un ikdienas dzīvi. Piemēram, tetovējumi, kas attēlo dzīvniekus un dievības, var sniegt ieskatu par senās reliģijas un mitoloģijas lomu ikdienas dzīvē.
LSF metode ir arī nozīmīga, jo tā var palīdzēt saglabāt šos vēsturiskos atradumus nākamajām paaudzēm. Atklājot un dokumentējot šos tetovējumus, zinātnieki var saglabāt šos vēsturiskos pierakstus, kas palīdzēs turpmākajiem pētniekiem un interesentiem izprast senās civilizācijas. Šis process palīdz arī veidot kultūras mantojuma saglabāšanas stratēģijas, kas ir būtiskas mūsu pagātnes aizsardzībai un saglabāšanai.
Avots: livescience.com