"No ielu zēna līdz gangsteru bosam: Ala Kapones ceļš"
Ievads
"No bruģa putekļiem līdz Čikāgas tronim. Ala Kapones stāsts ir Amerikas sapņa perversija, kur ambīcijas un nežēlība saplūda vienā šausminošā kokteilī. Viņa ceļš no nabadzīga imigranta līdz spēcīgākajam gangsterim savā laikmetā ir kā aizraujošs, bet tumšs kriminālais romāns."
Agrīnā dzīve
Als Kapone dzimis 1899. gada 17. janvārī Bruklinā, Ņujorkā, Itāļu imigrantu ģimenē. Viņa vecāki, Gabriels un Terēze Kapone, bija imigrējuši no Neapoles, Itālijā. Als bija viens no deviņiem bērniem ģimenē, un viņa bērnība nebija viegla. Kapone pusaudža gados bija problemātisks – viņš bieži izlaida skolu un pievērsās ielu dzīvei. 14 gadu vecumā viņš pameta skolu pēc tam, kad bija iesitis skolotājai, teikdams, ka viņa iesita pirmā. Pēc tam viņš pievienojās dažādām jauniešu bandām Bruklinā, kur sāka veidot saiknes ar ietekmīgām noziedzīgām grupām. Sasniedzis pilngadību, viņš pārcēlās uz Čikāgu, kur "Sausā likuma" laikā nodarbojās ar alkohola kontrabandu un tirdzniecību. Paralēli tam Kapone darbojās arī citās noziedzības jomās, piemēram, sutenerismā un politiķu korumpēšanā. Čikāgā viņš izveidoja organizētās noziedzības sindikātu, kas sadarbojās ar noziedzīgām grupām visā Amerikā. Neskatoties uz to, ka Kaponem nebija legāla nodarbošanās, viņš ātri kļuva par plaši atpazīstamu sabiedrības personu.
Karjera un slava
Kapone nonāca Čikāgā ap 1920. gadu, kur pievienojās Džonija Toroio bandai. Pēc Torio aiziešanas Als pārņēma bandu un paplašināja tās darbību, veicot kontrabandu, izspiešanu un nelegālu alkohola tirdzniecību. Kapone vadīja noziedzīgu impēriju, kas gadā pelnīja 100 miljonus ASV dolāru (mūsdienu izteiksmē – 1.578,320,00 ASV dolāru).
Svētā Valentīna slaktiņš
"Sausā likuma" laikā, kad alkohola ražošana un tirdzniecība bija aizliegta, pilsēta kļuva par dažādu gangsteru grupu kaujas lauku. Viens no spēcīgākajiem bija tieši Als Kapone un viņa banda.
Notikums:
- gada 14. februārī, Valentīndienā, septiņi vīrieši, kas saistīti ar Kapones sāncensi Džordžu "Bugs" Moranu, tika nogalināti aukstasinīgi garāžā Čikāgā. Slepkavas, ģērbušies policijas formās, ieradās noliktavā, kur notika tikšanās, un atvēra uguni. Visi upuri tika nogalināti.
Motivācija:
Valentīndienas slaktiņš bija rezultatāts ilgstošajai varas cīņai starp Kaponi un Moranu par kontroli pār Čikāgas noziedzīgo pasauli. Kapone uzskatīja, ka Morans ir drauds viņa biznesam un ietekmei, tāpēc nolēma viņu likvidēt. Slepkavība Valentīndienā bija domāta kā atklāts spēka demonstrējums un brīdinājums citiem konkurentiem.
Sekas:
Valentīndienas slaktiņš izraisīja sabiedrības sašutumu un pastiprināja spiedienu uz varasiestādēm, lai tās beidzot tiktu galā ar organizēto noziedzību. Lai gan Kapone nekad netika oficiāli apsūdzēts par šo noziegumu, plašā sabiedrība viņu uzskatīja par vainīgo. Šis notikums nopietni sabojāja Kapones reputāciju un veicināja viņa turpmāko lejupslīdi.
Kāpēc šis stāsts ir tik nozīmīgs:
- Simbols organizētajai noziedzībai: Valentīndienas slaktiņš kļuva par vienu no visvairāk atpazīstamākajiem notikumiem, kas saistīts ar organizēto noziedzību Amerikas vēsturē.
- Sabiedrības reakcija: Šis notikums parādīja, cik lielu ietekmi organizētā noziedzība varēja atstāt uz sabiedrību un kāda bija sabiedrības attieksme pret to.
- Kapones kritiens: Slaktiņš bija viens no notikumiem, kas veicināja Kapones turpmāko krišanu. Pēc šī notikuma viņš sāka zaudēt savu ietekmi un tika aizsūtīts uz Alkatrazu.
Kapones mēģinājumi noliegt savu saistību ar slaktiņu
Lai gan plašā sabiedrība un daudzi varas iestāžu pārstāvji bija pārliecināti par viņa vainu, Kapone oficiāli nekad netika atzīts par vainīgu šajā noziegumā.
Šeit ir daži no viņa izmantotajiem paņēmieniem:
- Alibi: Kapone mēģināja izveidot sev alibi, apgalvojot, ka atrodas citā vietā nozieguma izdarīšanas brīdī. Tomēr šie apgalvojumi bieži bija neskaidri vai pilnībā atspēkoti.
- Juridiskā aizsardzība: Viņš izmantoja labākos advokātus, lai aizstāvētu sevi tiesā. Advokāti centās apšaubīt pierādījumus, kas saistīja Kaponi ar noziegumu, un uzsvēra, ka nepietiek ar aizdomām, lai kādu notiesātu.
- Sabiedrības manipulēšana: Kapone mēģināja ietekmēt sabiedrības viedokli par sevi, izmantojot preses relīzes un citus publiskus paziņojumus. Viņš centās attēlot sevi kā godīgu biznesmeni, kurš ir kļuvis par nevainīgu upuri.
- Korupcijas izmantošana: Ir pierādījumi, ka Kapone izmantoja savu ietekmi un naudu, lai korumpētu policistus un citus varas iestāžu pārstāvjus, kuri varētu apdraudēt viņa biznesu vai liecināt pret viņu.
Kāpēc Kapone netika oficiāli notiesāts:
- Pierādījumu trūkums: Lai gan bija daudz netiešu pierādījumu, kas saistīja Kaponi ar Valentīndienas slaktiņu, tie nebija pietiekami spēcīgi, lai viņu notiesātu tiesā.
- Korupcija: Kapones ietekme un spēja korumpēt varas iestādes apgrūtināja viņa notiesāšanu.
- Juridiskā sistēma: 20. gadsimta sākumā ASV juridiskā sistēma nebija tik attīstīta kā šodien, un bija grūtāk pierādīt sarežģītus noziegumus, īpaši, ja bija iesaistītas ietekmīgas personas.
Secinājums:
Lai gan Kapone nekad netika oficiāli notiesāts par Valentīndienas slaktiņu, plašā sabiedrība un daudzi vēsturnieki uzskata, ka viņš ir vainīgais. Viņa mēģinājumi noliegt savu saistību ar noziegumu bija tikai veids, kā aizsargāt savu reputāciju un izvairīties no soda.
Nokļūšana cietumā
Pēc tam, kad sabiedrības spiediens un policijas izmeklēšana bija sasniegusi kulmināciju, Als Kapone tika notiesāts nevis par Valentīndienas slaktiņu, bet gan par nodokļu nemaksāšanu. Šis bija pārsteigums daudziem, jo Kapone bija pazīstams ar savu nežēlību, nevis ar grāmatvedības kļūdām. Tomēr nodokļu nemaksāšana bija noziegums, ko bija vieglāk pierādīt tiesā, un tas ļāva likumsargiem beidzot nosūtīt spēcīgo gangsteri cietumā.
Alkatrazas sala – neizbēgama vieta
- gadā Kapone tika pārcelts uz Alkatrazas salu, kas bija pazīstama kā "Klints". Šī sala, atrodoties Sanfrancisko līcī, tika uzskatīta par vienu no drošākajiem cietumiem pasaulē. Tika uzskatīts, ka no šīs salas nav iespējams aizbēgt.
Kāpēc Alkatraza?
- Drošība: Alkatrazas ģeogrāfiskais novietojums un spēcīgā drošības sistēma padarīja to par ideālu vietu, lai ieslodzītu bīstamākos noziedzniekus, tostarp Kaponi.
- Izolācija: Attālums no cietzemes un skarbie apstākļi salā padarīja to par nepievilcīgu mājvietu ieslodzītajiem, samazinot bēgšanas riskus.
- Publiskā doma: Pēc Valentīndienas slaktiņa un citiem Kapones noziegumiem sabiedrība pieprasīja, lai viņš tiktu ieslodzīts vietā, no kuras viņš nevarētu ietekmēt noziedzīgo pasauli.
Dzīve Alkatrazā
Alkatrazā Kapone pavadīja vairākus gadus. Cietuma režīms bija ļoti stingrs. Ieslodzītie tika turēti stingrā disciplīnā, un viņiem bija ierobežotas iespējas sazināties ar ārpasauli. Tomēr pat šajā skarbajā vidē Kapone mēģināja saglabāt savu ietekmi. Viņš izmantoja savu naudu un kontaktus, lai iegūtu priekšrocības pār citiem ieslodzītajiem.
Slimība un nāve
Tomēr cietuma dzīve un spriedze ietekmēja Kapones veselību. Viņš sāka ciest no jaunībā iegūta sifilisa, kas bija inficējis viņa smadzenes. Šī slimība pakāpeniski iznīcināja viņa prātu un fiziskās spējas. 1939. gadā Kapone tika atbrīvots no ieslodzījuma pirms termiņa. Pēdējos mūža gadus Kapone pavadīja vecāku mājās Floridā un cieta no slimības izraisītām mentālām problēmām. 1947. gada 25. janvārī Kapone mira no sirds apstāšanās, kas sekoja pēc triekas.
Ala Kapones mantojums
Ala Kapones stāsts ir kļuvis par vienu no visvairāk atpazīstamākajiem stāstiem Amerikas noziedzības vēsturē. Viņa vārds ir kļuvis par sinonīmu gangsteriem un organizētajai noziedzībai. Lai gan Kapone bija nežēlīgs noziedznieks, viņa dzīve un nāve ir atstājusi dziļu iespaidu uz Amerikas kultūru un sabiedrību.
Kapone uz lielā ekrāna
Šeit ir pieejamas dažas filmas par, Alu Kaponi;
Chikago-massakern (1967) - IMDb
The St. Valentine's Day Massacre (TV Movie 1997) - IMDb