Astronomi pārsteigti par perfektu 'Einšteina gredzenu', kas mirdz kosmosā
Eiropas Kosmosa aģentūras Eiklīda kosmiskais teleskops ir atklājis satriecošu Einšteina gredzenu, kas ir reta un skaista parādība, ko izraisa spēcīga gravitācijas lēca. Šis gredzens ir īpašs vairāku iemeslu dēļ: tas ir gandrīz perfekts, tas atrodas neparasti tuvu Zemei, un tas ir atklāts galaktikā, kas astronomiem ir pazīstama jau ļoti ilgu laiku.
Einšteina gredzens rodas, kad gaisma no tālas galaktikas iet garām masīvam objektam, piemēram, galaktikai vai galaktiku kopai. Objekta gravitācija izkropļo telpu laiku, liekot gaismai liekties un izstiepties. Ja objekti ir izlīdzināti pareizi, gaisma var izveidot pilnīgu gredzenu ap objektīvu.
Šajā gadījumā gaisma nāk no galaktikas, kas atrodas aptuveni 4,42 miljardu gaismas gadu attālumā. Objektīvs ir galaktika NGC 6505, kas atrodas tikai 590 miljonu gaismas gadu attālumā. Šis ir ļoti rets notikums, jo tikai aptuveni 0,05% no visiem objektīviem ir tik tuvu.
Einšteina gredzena atklāšana ir svarīgs notikums vairāku iemeslu dēļ. Pirmkārt, tas ir skaists un iespaidīgs piemērs tam, kā darbojas gravitācija. Otrkārt, tas ir noderīgs rīks tālu galaktiku izpētei. Tā kā gaisma ir izkropļota un pastiprināta, astronomi var redzēt detaļas, kas citādi nebūtu redzamas. Treškārt, tas parāda Eiklīda teleskopa spējas. Teleskops ir paredzēts, lai meklētu gravitācijas lēcas, un šis atklājums ir pierādījums tam, ka tas darbojas, kā paredzēts.
Pētnieki iesaka objektu nosaukt par Altieri objektīvu par godu Eiropas Kosmosa aģentūras astronomam Bruno Altieri, kurš to atklāja Eiklīda datos.
Šī raksta tēma ir balstīta uz rakstu no [sciencealert]. Oriģinālrakstu varat atrast šeit: [sciencealert].
Astronomija un astrofizika Alberts Einšteins