Kosmosa atkritumi bloķēs kosmosa izpēti, ja mēs nesāksim rīkoties ilgtspējīgi
Pašlaik ap Zemi orbītā atrodas vairāk nekā 27 000 atkritumu objektu, kuru izmērs pārsniedz 10 centimetrus, un vēl miljoniem mazāku atkritumu daļiņu. Šie objekti ietver izlietotas raķešu daļas, nefunkcionējošus satelītus un sadursmju rezultātā radītas drupas. Katrs no šiem objektiem pārvietojas ar ātrumu aptuveni 28 000 kilometru stundā, un sadursme ar šo ātrumu var izraisīt nopietnus bojājumus vai pat iznīcināt funkcionējošus satelītus un kosmosa kuģus.
Kosmosa aģentūras un privātie uzņēmumi arvien vairāk pievērš uzmanību šai problēmai, meklējot risinājumus, kas palīdzētu pārvaldīt un samazināt kosmosa atkritumu daudzumu. Viens no risinājumiem ir izstrādāt tehnoloģijas, kas spētu savākt un iznīcināt kosmosa atkritumus. Piemēram, Eiropas Kosmosa aģentūra plāno sākt misiju "ClearSpace-1" 2025. gadā, kas būs pirmā komerciālā misija kosmosa atkritumu savākšanai.
Citi piedāvātie risinājumi ietver "aktīvās" orbītu tīrīšanas misijas, kurās satelīti tiek aprīkoti ar tehnoloģijām, kas ļauj tiem izvairīties no sadursmēm un kontrolēti atgriezties atmosfērā, kur tie varētu degt. Ir arī priekšlikumi izstrādāt jaunu satelītu un kosmosa kuģu dizainu, kas radītu mazāk atkritumu, piemēram, izmantojot vieglākus un ilgtspējīgākus materiālus.
"Šī raksta tēma ir balstīta uz rakstu no [scientificamerican]. Oriģinālrakstu varat atrast šeit: [scientificamerican]."