Astronomi atklāj eksoplanētas, kas sadalās kosmosā.
Astronomi ir atklājuši divas planētas, kuras atrodas ap divām atsevišķām zvaigznēm un pakļautas to intensīvajam karstumam. Abas planētas sadalās mūsu teleskopiskajās acīs, atstājot komētai līdzīgas gruvešu pēdas. Abas ir īpaši īsa perioda planētas (USP), kas ātri riņķo ap savām zvaigznēm. Šīs planētas ir reta USP apakšklase, kas nav pietiekami masīva, lai noturētu savu materiālu. Astronomi zina tikai trīs citas planētas, kas sadalās.
USP ir pazīstamas ar savām ārkārtīgi ātrajām orbītām, dažas no tām pabeidz orbītu tikai dažu stundu laikā. Tā kā tās atrodas ļoti tuvu savām zvaigznēm, tās ir pakļautas intensīvam karstumam, zvaigžņu starojumam un gravitācijai.
Daudzas USP ir paisuma un plūdmaiņas bloķētas pie savas zvaigznes, pārvēršot zvaigzni vērsto pusi par elli. USP reti pārsniedz divus Zemes rādiusus, un astronomi domā, ka aptuveni 1 no 200 Saulei līdzīgām zvaigznēm ir viena. Tās tika atklātas tikai nesen un virza robežas mūsu izpratnei par planētu sistēmām.
Ir daudz neatbildētu jautājumu par USP. To veidošanās mehānisms nav skaidrs, lai gan tās, visticamāk, migrēja uz savām pozīcijām, nevis izveidojās tur. Tās ir grūti novērot, jo tās atrodas tuvu zvaigznēm, tāpēc ir grūti atbildēt uz jautājumiem par to struktūrām. Par laimi, divas atsevišķas pētnieku grupas ir pamanījušas divas sabrukušas USP. Tā kā tās izlej savu saturu kosmosā, tās dod astronomiem iespēju redzēt, kas tajās atrodas. Jaunie novērojumi ir pieejami divos jaunos dokumentos, kas pieejami pirmsspiediena vietnē arxiv.org. Viens no tiem ir "Sairstoša klinšaina planēta ar ievērojamām komētai līdzīgām astēm ap spožu zvaigzni". Vadošais autors ir Marks Hons, pēcdoktorantūras pētnieks MIT TESS Zinātnes birojā. Šis dokuments turpmāk tiek saukts par MIT pētījumu.
"Mēs ziņojam par BD+054868Ab atklāšanu, tranzītu eksoplanetu, kas riņķo ap spožo K-punduri ar periodu 1,27 dienas," raksta autori. TESS kosmosa kuģis atrada planētu, un tā novērojumi "atklāj mainīgus tranzīta dziļumus un asimetriskus tranzīta profilus", teikts dokumentā.
Tās ir putekļu īpašības, kas nāk no lemtās planētas un veido astes: viena priekšējā malā un viena aizmugurējā malā. Putekļu daļiņu izmērs katrā astē ir atšķirīgs, jo priekšējā slānī ir lielāki putekļi, bet aizmugurējā - smalkāki graudi.
"Planētas iztvaikošanas ātrums ir ārkārtīgi kataklizmisks, un mums ir neticami paveicies, ka esam liecinieki šīs mirstošās planētas pēdējām stundām."
Marks Hons, MIT TESS zinātnes birojs
"Sairstošajai planētai, kas riņķo ap BD+05 4868 A, ir līdz šim redzamākās putekļu astes," sacīja vadošais autors Hons. "Putekļu astes, kas izplūst no strauji iztvaikojošās planētas, ir milzīgas. Tās garums ir aptuveni 9 miljoni km, kas ik pēc 30 ar pusi stundām apņem pusi planētas orbītas ap zvaigzni," viņš piebilda. MIT pētījums liecina, ka planēta zaudē savu masu ar ātrumu 10 Zemes materiāla masas uz miljardu gadu. Tā kā objekts, iespējams, ir tikai aptuveni Zemes Mēness lielums, tas tiks pilnībā iznīcināts tikai dažu miljonu gadu laikā.
"Planētas iztvaikošanas ātrums ir ārkārtīgi kataklizmisks, un mums ir neticami paveicies, ka esam liecinieki šīs mirstošās planētas pēdējām stundām," sacīja Hons. Uzņēmēja zvaigzne, iespējams, ir nedaudz vecāka par Sauli, un tai ir sarkanais punduris, kas atdala aptuveni 130 AU. Autori domā, ka planēta ir lielisks kandidāts turpmākiem pētījumiem ar JWST. Ne tikai zvaigzne ir spoža, bet arī tranzīts ir dziļi. Pateicoties priekšējās un aizmugurējās astes, tranzīts var ilgt līdz 15 stundām."Uzņēmējas zvaigznes spilgtums apvienojumā ar planētas relatīvi dziļo tranzītu (0,8–2,0%) parāda BD+054868Ab kā galveno mērķi akmeņainu eksoplanetu kompozīcijas pētījumiem un katastrofāli iztvaikojošu planētu rakstura pētījumiem," viņi skaidro. "Tas, kas BD+05 4868 Ab ir ļoti aizraujošs, ir tas, ka tajā ir spožākā saimniekzvaigzne no citām dezintegrējošām planētām — aptuveni 100 reizes spožāka par K2-22, un tas ir par etalonu turpmākiem šādu sistēmu sadalīšanās pētījumiem," sacīja Avi Shporer, MIT Kavli Astrofizikas un kosmosa pētījumu institūta pētnieks un MIT līdzautors. papīrs. "Pirms mūsu pētījuma trīs citas zināmās sadalošās planētas atradās ap blāvām zvaigznēm, tāpēc tās bija grūti pētīt," viņš piebilda. Otrais dokuments ir "Sairstoša akmeņaina pasaule, kas ietīta putekļos un gāzēs: K2-22b vidēja IR novērojumi, izmantojot JWST". Vadošais autors ir Niks Tusejs, Penn State doktorants, kurš strādā Eksoplanetu un apdzīvojamo pasauļu centrā. Šis raksts turpmāk tiek saukts par Penn State pētījumu. "Notekūdeņi, kas sublimējas no virsmas un kondensējas kosmosā, iespējams, atspoguļo agrākos iekšējos slāņus, kas konvektīvi transportēti uz izkausētu virsmu," raksta autori. Šajā darbā astronomi varēja novērot tā atlūzas ar JWST MIRI un arī ar citiem teleskopiem. Novērojumi liecina, ka materiāls, kas nāk no USP, visticamāk, nebūs dzelzs saturošs materiāls. Tā vietā tie "atbilst kāda veida magnija silikāta minerāliem, iespējams, no mantijas materiāla", skaidro autori. Šīs planētas burtiski izplūst kosmosā mūsu labā, un ar JWST mums beidzot ir līdzekļi, lai izpētītu to sastāvu. un redzēt, no kā patiesībā sastāv planētas, kas riņķo ap citām zvaigznēm," sacīja vadošais autors Tusejs.
Las Kumbres observatorija (The Las Cumbres) uzņēma šo abu zvaigžņu attēlu. Galvenās secības zvaigzne ir labajā pusē, bet tās sarkanā pundura pavadone ir kreisajā pusē.
(LCO/Hon et al. 2025.)
Avots: sciencealert
Astronomija un astrofizika Džeimsa Veba Teleskops