ŠĪ DIENA VĒSTURĒ: 1997. GADA 26. MARTS – "HEAVEN’S GATE" SEKTAS TRAĢĒDIJA

1997. gada 26. martā pasauli satricināja ziņa par vienu no lielākajām masu pašnāvībām ASV vēsturē – 39 cilvēki tika atrasti miruši Sandjego priekšpilsētā Rančo Santa Fe, Kalifornijā. Šī traģēdija bija saistīta ar kulta grupējumu "Heaven’s Gate", kas uzskatīja, ka viņu dvēseles tiks pārceltas uz augstāku eksistences līmeni, atstājot savus ķermeņus uz Zemes.
Sektas izcelsme un ideoloģija
"Heaven’s Gate" bija sekta, kas apvienoja kristīgo apokaliptismu ar zinātniskās fantastikas ietekmēm un uzskatīja, ka Zemi drīzumā iznīcinās un izglābties varēs tikai tie, kas sasniegs "nākamo evolūcijas līmeni". Sektu 1974. gadā dibināja Maršals Eplvaits (Marshall Applewhite) un Bonnija Netls (Bonnie Nettles). Viņi ticēja, ka ir "augstāku būtņu" sūtņi un ka patiesā pestīšana slēpjas kosmosā. Sekta ieguva sekotājus, solot iespēju transcendentālai pārejai no cilvēka eksistences uz augstāku līmeni, kuru var sasniegt, atbrīvojoties no sava fiziskā ķermeņa. Pēc Bonnijas Netls nāves 1985. gadā Eplvaits turpināja vadīt grupu, kļūstot par tās vienīgo līderi.
Pašnāvības plānošana
gada martā sekta uzskatīja, ka viņu ilgi gaidītā iespēja beidzot ir pienākusi. Viņi ticēja, ka aiz Haleja-Bopa komētas, kas tajā laikā bija redzama Zemes debesīs, slēpjas citplanētiešu kuģis, kas aizvedīs viņus uz "nākamo līmeni". Eplvaits uzskatīja, ka vienīgais veids, kā pievienoties šim kuģim, bija atstāt savus fiziskos ķermeņus. Grupa ļoti rūpīgi plānoja savu pašnāvību. Viņi visi bija ģērbti identiskos melnos sporta tērpos ar baltām Nike kedām un katram kabatā bija 5 dolāri un dažas monētas – atsauce uz mītu par pārcelšanās maksu dvēselēm. Viņi lietoja fenobarbitālu (spēcīgu sedatīvu), sajaucot to ar ābolu mērci un alkoholu, pēc tam uzlika plastmasas maisiņus ap galvām, lai nodrošinātu nosmakšanu.
Līķu atrašana un sabiedrības reakcija
Pēc dažām dienām policija saņēma anonīmu ziņojumu un devās uz Rančo Santa Fe savrupmāju, kur atrada 39 ķermeņus bez dzīvības pazīmēm. Katrs no viņiem bija kārtīgi saklāts savā gultā ar violeta auduma pārklāju. Atrašanas brīdī daļa no līķiem jau bija sākuši sadalīties, norādot, ka pašnāvības notikušas pakāpeniski, iespējams, vairākos posmos. Ziņa par "Heaven’s Gate" masu pašnāvību ātri izplatījās un izraisīja globālu sašutumu un interesi. Mediji plaši atspoguļoja notikušo, uzsverot sektas neparasto ticības sistēmu un kulta vadītāja ietekmi uz sekotājiem.
Sekas un ietekme
Šis notikums aktualizēja diskusijas par kultiem un to bīstamību, īpaši attiecībā uz garīgi ievainojamām personām. Psihologi un sociologi analizēja, kā cilvēki var tikt iesaistīti šādās grupās un kā līderi izmanto psiholoģiskās manipulācijas metodes, lai kontrolētu savus sekotājus. Vairāki bijušie "Heaven’s Gate" biedri, kuri pašnāvības laikā bija atstājuši grupu, dalījās savos stāstos par sektas darbību un smadzeņu skalošanu, kas lika cilvēkiem atteikties no savas identitātes un pat dzīvības. Interneta telpā "Heaven’s Gate" mājaslapa joprojām pastāv, jo divi bijušie biedri joprojām uztur to aktīvu kā "vēstījumu cilvēcei". Šis gadījums arī ietekmēja populāro kultūru – tas kalpojis kā iedvesma grāmatām, filmām un dokumentālajām sērijām par kultiem un masu pašnāvībām.
Noslēgums
"Heaven’s Gate" traģēdija paliek kā brīdinājums par kulta psiholoģisko ietekmi un manipulāciju spēku. 1997. gada 26. martā pasaule tika konfrontēta ar šokējošo realitāti par to, kā radikāla ticība var novest pie letālām sekām. Lai gan šis kults vairs nepastāv, tā vēstījums un ietekme joprojām rezonē sabiedrībā, atgādinot par nepieciešamību izglītot cilvēkus par sektām un to bīstamību.