Šī diena vēsturē: 1922. gada 18. marts – Mahatma Gandijs notiesāts par nepakļaušanos varai
-
1922. gada 18. marts iezīmē vienu no nozīmīgākajiem brīžiem Indijas neatkarības kustības vēsturē. Šajā dienā britu koloniālā valdība piesprieda Mahatmam Gandijam sešu gadu cietumsodu par nepakļaušanos varai un nemieru kurināšanu. Gandijs, kurš bija kļuvis par Indijas nacionālās atbrīvošanās kustības simbolu, pieņēma spriedumu ar mieru un cieņu, nostiprinot savu nevardarbīgās pretošanās filozofiju.
Ceļš uz tiesas procesu
- un 20. gadsimta mijā Indija atradās Lielbritānijas impērijas sastāvā, un britu koloniālā pārvalde bieži vien izmantoja represīvus līdzekļus, lai saglabātu kontroli pār subkontinentu. Pēc Pirmā pasaules kara Lielbritānija solīja lielākas pašpārvaldes tiesības Indijai, taču šie solījumi netika pildīti. 1919. gadā tika pieņemti Roulata akti, kas piešķīra britu varasiestādēm tiesības arestēt un ieslodzīt cilvēkus bez tiesas procesa. Šī politika izraisīja plašu neapmierinātību un protestus visā Indijā. Viens no kulminācijas punktiem bija 1919. gada Amritsaras slaktiņš, kur britu karaspēks nogalināja simtiem neapbruņotu protestētāju. Tas pastiprināja neapmierinātību un deva papildu motivāciju cīņai pret britu kundzību. Gandijs, kurš jau bija ievērojams līderis, atbildēja ar nevardarbīgas pretošanās kampaņu, aicinot uz nesadarbošanos ar britu varu. Viņš aicināja Indijas tautu boikotēt britu preces, izvairīties no sadarbības ar koloniālajām iestādēm un iesaistīties miermīlīgos protestos. Šī kustība, pazīstama kā Nesadarbošanās kustība (Non-Cooperation Movement), guva plašu tautas atbalstu un radīja nopietnas problēmas britu pārvaldei.
Apsūdzība un tiesas process
Britu varas iestādes uzskatīja, ka Gandija rīcība ir bīstama un var novest pie Indijas neatkarības. Pēc tam, kad dažos protestos notika vardarbība, britu valdība uzskatīja to par pietiekamu iemeslu, lai apsūdzētu Gandiju par kūdīšanu uz nemieriem. Viņš tika apsūdzēts saskaņā ar Indijas Kriminālkodeksa 124. pantu, kas attiecās uz sacelšanās veicināšanu pret valsti. Tiesas process notika Ahmedabadā, un tas ieguva starptautisku uzmanību. Gandijs netaisnojās un nenoliedza apsūdzības – viņš atzina, ka ir rīkojies apzināti un ar pilnu atbildības sajūtu. Savā slavenajā runā tiesā viņš sacīja:
"Ja es esmu izdarījis šo noziegumu, tad es to esmu darījis ar nolūku. Es negribu būt lojāls valdībai, kura ir atsacījusies no taisnīguma un ir apspiedusi manu tautu."
Šī runa vēl vairāk nostiprināja viņa autoritāti kā morālam līderim un cīnītājam par brīvību. Tiesa piesprieda viņam sešu gadu cietumsodu, taču viņš tika atbrīvots pēc diviem gadiem veselības problēmu dēļ.
Notikuma nozīme un sekas
Gandija arests un ieslodzījums neradīja gaidīto efektu britu varai. Gluži pretēji – viņa autoritāte tikai pieauga, un viņš kļuva vēl populārāks gan Indijā, gan starptautiskajā arēnā. Indijas neatkarības kustība turpināja attīstīties, un pēc Gandija atbrīvošanas viņš vadīja Sāls gājienu (Salt March) 1930. gadā, kas bija viens no svarīgākajiem nevardarbīgās pretošanās aktiem. Šis notikums arī demonstrēja Gandija filozofijas spēku – viņš ne tikai iestājās pret britu varu, bet arī to darīja bez vardarbības, kas iedvesmoja līdzīgas kustības citviet pasaulē. Vēlākie līderi, piemēram, Martins Luters Kings jaunākais un Nelsons Mandela, mācījās no Gandija pieejas un izmantoja līdzīgus principus savās cīņās par taisnīgumu.
- gadā Indija beidzot ieguva neatkarību, un šajā procesā nozīmīgu lomu spēlēja tieši Gandija vadītā nevardarbīgā pretošanās kustība. Lai gan viņš pats nebija politiķis tradicionālā izpratnē, viņa idejas un rīcība veicināja britu koloniālās varas sabrukumu Indijā.
Secinājums
- gada 18. marts bija nozīmīgs pavērsiens Indijas neatkarības cīņā. Mahatma Gandija notiesāšana un viņa miermīlīgā pretošanās kļuva par spēcīgu simbolu ne tikai Indijai, bet arī visai pasaulei. Viņa stratēģija, balstīta uz nevardarbīgu un ētisko principu ievērošanu, izrādījās daudz spēcīgāka par jebkuru militāru pretestību.
Gandija dzīve un darbs pierādīja, ka pat visspēcīgākajām impērijām nav varas pār cilvēkiem, kas atsakās pakļauties apspiešanai. Viņa mantojums turpina iedvesmot cilvēkus visā pasaulē, mudinot uz miermīlīgām pārmaiņām un taisnīgumu.
Šī diena vēsturē Mahatma Gandijs