Dronu kadri atklāj narvaļu ilkņu daudzveidīgo pielietojumu

Narvaļi (Monodon monoceros), bieži dēvēti par "jūras vienradžiem", ir pazīstami ar saviem garajiem, spirālveida ilkņiem, kuru funkcija ilgu laiku bija noslēpums zinātniekiem. Pateicoties jaunākajiem dronu uzņemtiem kadriem, pētnieki ir atklājuši, ka narvaļi izmanto savus ilkņus ne tikai pārošanās rituālos, bet arī medībās, izpētē un pat rotaļās.
Ilkņi, kas var izaugt līdz pat 3 metriem garumā, ir vienīgie zobi, kas narvaļiem attīstās ārpusē. Interesanti, ka lielākajai daļai mātīšu šie ilkņi neattīstās, kas liecina par to lomu seksuālajā atlase. Tomēr iepriekšējie pētījumi ir atklājuši, ka ilkņi ir bagāti ar nervu galiem, norādot uz to iespējamo sensorisko funkciju.
Jaunie dronu kadri sniedz tiešus pierādījumus tam, kā narvaļi izmanto savus ilkņus. Pētnieki novēroja, ka narvaļi ar lielu precizitāti izmanto ilkņus, lai ietekmētu zivju uzvedību, tostarp apdullinātu vai pat nogalinātu tās. Vienā no novērojumiem jaunāks narvaļis mēģināja atdarināt vecāka indivīda medību tehniku, norādot uz iespējamu sociālo mācīšanos un rotaļāšanos. Šie novērojumi varētu būt pirmie pierādījumi par rotaļām narvaļu vidū.
Dronu tehnoloģija ir izrādījusies nenovērtējams instruments šo noslēpumaino radību izpētē, ļaujot zinātniekiem iegūt datus par narvaļu uzvedību, reaģējot uz vides izmaiņām, piemēram, ledus kušanu un izmaiņām barības pieejamībā. Tā kā Arktika sasilst četras reizes ātrāk nekā pārējā pasaule, šādi pētījumi ir būtiski, lai izprastu klimata pārmaiņu ietekmi uz narvaļiem un to pielāgošanās spēju mainīgajiem apstākļiem.
Raksta ideja balstīta uz materiālu no ScienceAlert