Pārsteidzošs atklājums: peles mēģina atdzīvināt bezsamaņā esošos biedrus

Nesen veikts pētījums atklājis, ka peles cenšas atdzīvināt savus bezsamaņā esošos biedrus, demonstrējot uzvedību, kas līdz šim novērota tikai lielākos zīdītājos. Šis atklājums liecina, ka mūsu dabiskā tieksme palīdzēt citiem varētu būt dziļi iesakņojusies zīdītāju evolūcijā.
Pētījuma pārskats
Pētnieki novēroja, ka peles, saskaroties ar bezsamaņā esošiem biedriem, mēģināja tos atdzīvināt, velkot aiz mēles. Šī uzvedība palielināja cietušās peles elpceļus, ļaujot tai ātrāk atgūties. Interesanti, ka peles biežāk palīdzēja pazīstamiem biedriem nekā svešiniekiem, norādot uz sociālās atpazīšanas nozīmi šajā procesā.
Neiroloģiskie mehānismi
Pētījuma laikā tika novērota aktivitāte smadzeņu daļā, kas atbild par neapzinātām funkcijām, kā arī palielināts hormonu signālu līmenis, kas, šķiet, ir kritiski svarīgi šai "pirmās palīdzības" uzvedībai. Šie atklājumi norāda, ka peles spēj atpazīt un reaģēt uz citu indivīdu ciešanām, izmantojot specifiskus neiroloģiskus ceļus.
Salīdzinājums ar citiem zīdītājiem
Līdzīgas glābšanas uzvedības jau sen ir dokumentētas lielāku smadzeņu zīdītājos, piemēram, delfīnos un ziloņos. Tomēr šis ir pirmais detalizētais pētījums, kas parāda šādu uzvedību mazākos zīdītājos, piemēram, pelēs. Tas liecina, ka spēja sniegt palīdzību citiem varētu būt plašāk izplatīta zīdītāju vidū, nekā iepriekš domāts.
Secinājumi
Šis pētījums paplašina mūsu izpratni par zīdītāju sociālo uzvedību un norāda, ka vēlme palīdzēt citiem ciešanās varētu būt dziļi iesakņojusies mūsu evolūcijas vēsturē. Turpmākie pētījumi šajā jomā varētu sniegt vēl dziļāku ieskatu par empātijas un palīdzības mehānismiem dažādās sugās.
Avots: sciencealert