Kilauea vulkāns Havaju salās ir izvirdis, radot iespaidīgu lavu strūklu, kas paceļas 330 pēdas virs zemes.
Havaju salu Kīlauea vulkāns atkal izvirda otrdien, 11. februārī, izšaujot lavu aptuveni 100 metru augstumā, kas ir līdzvērtīgs neliela debesskrāpja augstumam, ziņo ASV Ģeoloģijas dienests (USGS). Šī iespaidīgā lavas strūklaka ir daļa no ilgstošas izvirdumu sērijas, kas sākās 2024. gada 23. decembrī. Jaunākais izvirdums, kas ir devītais šajā sērijā, sākās otrdienas rītā, kad lava sāka plūst Halema'uma'u krātera grīdā. USGS nodrošina tiešraides straumējumu no izvirduma savā YouTube kanālā.
Kīlauea ir jaunākais un aktīvākais vulkāns Lielajā salā, kurā atrodas arī trīs citi aktīvi vulkāni: Mauna Loa, Mauna Kea un Hualālai. Aptuveni pusstundu pēc izvirduma sākuma ziemeļu ventilācijas atverē izveidojās augsta lavas strūklaka, kas turpināja plūst krāterī. Naktī lavas strūklakas augstums samazinājās līdz vidēji 50–60 metriem.
Lai gan šīs lavas strūklakas ir iespaidīgas, tās nav augstākās Kīlauea vēsturē. 1959. gadā vulkāns izšāva lavas strūklaku 580 metru augstumā virs ventilācijas atveres. Tomēr arī šī izvirduma laikā USGS aprīkojums saskārās ar problēmām, jo augstās lavas strūklakas varēja sabojāt kameras, tās deformējot un kausējot.
Devītais izvirdums ilga 22,5 stundas un beidzās trešdien, 12. februārī. Iepriekšējie izvirdumi ilga no 13 stundām līdz astoņām dienām, ar pārtraukumiem no 16 stundām līdz 12 dienām starp tiem. Šie epizodiskie izvirdumi notiek Havaju vulkānu nacionālā parka slēgtajā teritorijā.
Pašreizējie draudi ietver vulkānisko gāzu emisijas un vēja nestus vulkāniskos stikla fragmentus, kas var ietekmēt parku un tuvējās kopienas. Pele mati, nosaukti Havaju uguns un vulkānu dievietes vārdā, ir smalki vulkāniskā stikla pavedieni, kas veidojas, kad lavas strūklakas ātri atdziest gaisā.
USGS turpina uzraudzīt situāciju un sniegt atjauninājumus par Kīlauea vulkāna aktivitāti.
"Šī raksta tēma ir balstīta uz rakstu no [livescience]. Oriģinālrakstu varat atrast šeit: [livescience]."