Džons Veins Geisijs (John Wayne Gacy): Noziegumi, izmeklēšana un psiholoģiskie aspekti
John Wayne Gacy (1942–1994) bija amerikāņu sērijveida slepkava, kurš tika notiesāts par vismaz 33 jauniešu un vīriešu slepkavībām laikā no 1972. līdz 1978. gadam. Viņa darbības un noziegumi šokēja sabiedrību un atstāja paliekošu iespaidu uz kriminālo psiholoģiju un ASV tieslietu sistēmu
.
Noziegumu izpilde un modus operandi
Geisijs lielāko daļu savu upuru ievilināja savā mājā Čikāgas priekšpilsētā, solot viņiem darbu vai izklaidi. Viņš bieži vien izmantoja savu publisko tēlu – kā sabiedrības loceklis un labdarības pasākumos uzstājošs klauns, viņš ieguva apkārtējo uzticību. Kad upuri bija pievilināti, Geisijs viņus pakļāva vardarbībai, izmantojot gan fizisku spēku, gan psiholoģisko manipulāciju.
Viņa metode bija pazīstama kā "virves triks", kuras laikā viņš, apsolot parādīt burvju triku, uzlika cilpu ap upura kaklu un pakāpeniski to savilka. Lielākā daļa slepkavību notika viņa mājas pagrabā, kur viņš arī apglabāja lielāko daļu līķu. Kad vietas pagraba telpā pietrūka, viņš dažus upurus izmeta upēs.
Noziegumu atklāšana un izmeklēšana
gada decembrī pazuda 15 gadus vecais Roberts Pīsts, kurš pēdējo reizi tika redzēts kopā ar Geisiju. Izmeklētāji, veicot izpēti, atklāja, ka Geisijs jau iepriekš bija apsūdzēts seksuālajos noziegumos, kas lika policijai pievērst viņam īpašu uzmanību. Veicot kratīšanu viņa mājā, izmeklētāji atrada vairākas norādes, kas saistīja Geisiju ar citiem pazudušiem jauniešiem.
Otrās kratīšanas laikā 1978. gada decembrī policija atrada cilvēku atliekas, kas bija apglabātas Geisija pagrabā. Pēc tam, kad atradumi tika atklāti, Geisijs atzina, ka ir pastrādājis slepkavības, un sniedza izmeklētājiem informāciju par saviem noziegumiem. Viņš tika arestēts un apsūdzēts 33 cilvēku slepkavībās.
Psiholoģiskie un sociālie faktori
Geisija bērnība bija sarežģīta – viņš cieta no tēva emocionālās un fiziskās vardarbības, kā arī viņam bija sarežģītas attiecības ar apkārtējiem. Viņš izveidoja šķietami veiksmīgu dzīvi – bija precējies, iesaistījās politikā un vietējās kopienas aktivitātēs –, taču tajā pašā laikā viņš slēpa savas slepkavnieciskās tieksmes. Daži psihologi uzskata, ka viņa noziegumi bija saistīti ar apspiestu seksualitāti, bērnības traumām un nepieciešamību pēc varas un kontroles.
Tiesas process un soda izpilde
gadā Geisijs tika notiesāts par 33 slepkavībām, kas tajā laikā bija lielākais dokumentētais slepkavību skaits ASV tiesu vēsturē. Viņš tika notiesāts uz nāvi, un pēc vairākiem apelācijas procesiem nāvessods tika izpildīts ar letālu injekciju 1994. gada 10. maijā.
Geisijs gadījums paliek viens no šokējošākajiem sērijveida slepkavību piemēriem ASV vēsturē, un tas turpina interesēt gan kriminologus, gan psihologus, mēģinot izprast, kā izveidojas un darbojas šāda veida noziedznieki.