Hoakins "El Čapo" Gusmans: Leģenda par narkotiku karali
Joaquín Guzmán Loera plašāk pazīstams kā "El Čapo" (Īssais), ir viens no bēdīgi slavenākajiem narkotiku baroniem pasaules vēsturē. Viņa dzīve ir kā spraigs trilleris, pilns ar varu, bagātību, bēgšanām un noziegumiem. Šis ir stāsts par "El Čapo", no nabadzīga lauku zēna līdz Sinaloa karteļa vadonim un globālam narkotiku kontrabandas simbolam.
Piedzimšana un agrīnā dzīve
El Čapo dzimis 1957. gada 4. aprīlī La Tunā, Sinaloā, Meksikā, nabadzīgā zemnieku ģimenē. Precīzs dzimšanas datums nav skaidrs, jo pastāv pretrunīga informācija. Viņa bērnība pagāja trūkumā, un ģimene knapi savilka galus kopā. Jau agrā vecumā El Čapo bija spiests strādāt, lai palīdzētu ģimenei. Viņš pārdeva apelsīnus un citus produktus, un jau tad viņam bija redzama uzņēmēja dzirksts.
Sinaloa štats, kurā piedzima El Čapo, ir pazīstams ar savu narkotiku ražošanas un kontrabandas vēsturi. Šī vide, iespējams, ietekmēja viņa turpmāko dzīves ceļu. Jau pusaudža gados El Čapo iesaistījās narkotiku tirdzniecībā, strādājot pie vietējiem kontrabandistiem.
Kriminālās karjeras sākums
- gados El Čapo pievienojās Gvadalaharas kartelim, ko vadīja Migels Anhels Felikss Galjardo, tolaik viens no ietekmīgākajiem narkotiku tirgotājiem Meksikā. Pateicoties savai enerģijai, ambīcijām un stratēģiskajai domāšanai, El Čapo ātri kāpa pa karjeras kāpnēm. Viņš izcēlās ar savu spēju organizēt narkotiku transportēšanu un izveidot efektīvus kontrabandas ceļus.
Pēc Galjardo aresta 1989. gadā Gvadalaharas kartelis sašķēlās, un El Čapo izveidoja savu organizāciju – Sinaloa karteli. Šis bija pagrieziena punkts viņa karjerā, kas iezīmēja viņa uzkāpšanu narkotiku pasaules virsotnē.
Sinaloa karteļa uzplaukums
El Čapo vadībā Sinaloa kartelis kļuva par vienu no varenākajām un ietekmīgākajām kriminālajām organizācijām pasaulē. Viņš ieviesa jauninājumus narkotiku kontrabandas metodēs, izmantojot tuneļus zem ASV un Meksikas robežas, lidmašīnas, zemūdenes un pat kravas automašīnas ar slēptiem nodalījumiem. Viņa karteļa ietekme sniedzās tālu ārpus Meksikas robežām, aptverot lielāko daļu Ziemeļamerikas, Eiropas un Āzijas.
El Čapo kļuva pazīstams ar savu nežēlību un gatavību izmantot vardarbību, lai aizsargātu savu impēriju. Viņš bija iesaistīts neskaitāmos karos ar citiem karteļiem, kas izraisīja tūkstošiem upuru. Tomēr viņš vienlaikus centās uzturēt tēlu par "tautas cilvēku", dāvinot naudu nabadzīgajiem un finansējot vietējos projektus. Šī divējādā pieeja palīdzēja viņam iegūt atbalstu noteiktās sabiedrības daļās.
Pirmā arestēšana un bēgšana
-
gadā El Čapo tika arestēts Gvatemalā un izdots Meksikai. Viņš tika notiesāts uz 20 gadiem cietumā par narkotiku kontrabandu, reketu un citiem noziegumiem. Tomēr pat cietumā El Čapo saglabāja ievērojamu ietekmi un kontroli pār savu karteli. Viņš dzīvoja luksusa apstākļos, kukuļojot cietuma darbiniekus un turpinot vadīt savu biznesu no kameras.
-
gadā El Čapo veica sensacionālu bēgšanu no stingri apsargātā cietuma Puente Grande. Viņš paslēpās veļas grozā un tika izvests ārpus cietuma teritorijas. Šī bēgšana vēl vairāk nostiprināja viņa leģendu un padarīja viņu par meksikāņu folkloras varoni.
Atgriešanās pie varas un otrā arestēšana
Pēc bēgšanas El Čapo atgriezās pie Sinaloa karteļa vadības un atguva savu ietekmi. Viņš turpināja paplašināt savu narkotiku impēriju un kļuva par vienu no bagātākajiem un ietekmīgākajiem cilvēkiem pasaulē. Žurnāls "Forbes" pat iekļāva viņu savā "Ietekmīgāko cilvēku" sarakstā.
Tomēr El Čapo pastāvīgi atradās varas iestāžu uzmanības lokā. ASV un Meksikas valdības aktīvi sadarbojās, lai viņu notvertu. Pēc ilgstošas meklēšanas operācijas El Čapo tika atkārtoti arestēts 2014. gadā.
Otrā bēgšana un galīgā notveršana
Pat pēc atkārtotas arestēšanas El Čapo spēja pārsteigt pasauli ar vēl vienu drosmīgu bēgšanu. 2015. gadā viņš izbēga no stingri apsargāta cietuma caur 1,5 km garu tuneli, kas bija izrakts zem cietuma. Šī bēgšana izraisīja starptautisku skandālu un lika Meksikas valdībai rīkot plašu izmeklēšanu.
Tomēr El Čapo brīvība bija īsa. 2016. gada janvārī viņš tika atkārtoti notverts Sinaloā pēc sadursmes ar meksikāņu jūras kājniekiem. Šoreiz viņš tika izdots ASV, kur viņam tika izvirzītas apsūdzības par narkotiku kontrabandu, reketu un citiem noziegumiem.
Tiesa un mūža ieslodzījums
- gadā Ņujorkā notika El Čapo tiesas prāva, kas ilga trīs mēnešus. Tiesa atzina viņu par vainīgu visos desmit apsūdzību punktos, un viņam tika piespriests mūža ieslodzījums plus 30 gadi cietumā. Šobrīd El Čapo izcieš sodu stingra režīma cietumā Kolorādo.
El Čapo mantojums
El Čapo stāsts ir pretrunīgs un daudzšķautņains. Viņš ir kļuvis par simbolu narkotiku kariem, vardarbībai un korupcijai Meksikā. Tajā pašā laikā viņš ir arī kļuvis par sava veida kulta figūru, leģendu par cilvēku, kurš spēja izlauzties no nabadzības un kļūt par vienu no ietekmīgākajiem cilvēkiem pasaulē.
Viņa stāsts atspoguļo Meksikas un citu Latīņamerikas valstu sociālās un ekonomiskās problēmas, kur narkotiku tirdzniecība ir kļuvusi par nozīmīgu ekonomikas sastāvdaļu un daudziem cilvēkiem – par vienīgo iespēju izdzīvot.
Piezīme: Šis biogrāfiskais stāsts nav paredzēts, lai slavētu vai attaisnotu Hoakina "El Čapo" Gusmana noziedzīgo darbību. Tas ir balstīts uz publiski pieejamu informāciju, kas iegūta no dažādiem interneta resursiem.