Pols Pots: Kambodžas genocīda arhitekts
Ievads
Pols Pots bija viens no 20. gadsimta nežēlīgākajiem diktatoriem, kurš vadīja Kambodžu no 1975. līdz 1979. gadam kā "Sarkano khmeru" režīma līderis. Viņa valdīšanas laikā bojā gāja aptuveni 1,5–2 miljoni cilvēku, kas veidoja gandrīz ceturtdaļu valsts iedzīvotāju. Viņa režīms bija balstīts uz komunistisku ideoloģiju, kas centās pilnībā izskaust tradicionālo sabiedrību un ieviest agrāro utopiju. Tomēr šī politika noveda pie masveida bada, piespiedu darba, iekšējām tīrīšanām un politiskām represijām. Šajā rakstā aplūkosim Pola Pota ceļu pie varas, viņa valdīšanas stilu, pastrādātos noziegumus un režīma krišanu, kā arī ilgtermiņa sekas Kambodžai.
Ceļš pie varas
Salots Sars, vēlāk pazīstams kā, Pols Pots, dzimis 1925. gadā Kambodžā. Viņš nāca no salīdzinoši turīgas ģimenes un jaunībā mācījās Francijā, kur iepazinās ar komunisma idejām. Atgriežoties Kambodžā, viņš pievienojās komunistiskajam pagrīdes kustībām un kļuva par "Sarkano khmeru" līderi. Kambodžas politiskā nestabilitāte 1960. un 1970. gados, kā arī ASV intervences un Vjetnamas kara sekas pavēra ceļu viņa uzvarai. 1975. gada 17. aprīlī "Sarkanie khmeri" ieņēma Pnompeņu un sāka īstenot radikālas reformas.
Pola Pota režīma raksturojums
Pols Pots vēlējās izveidot pilnīgi pašpietiekamu agrāru sabiedrību, izskaužot pilsētu dzīvi un privātīpašumu. Viņš likvidēja naudas sistēmu, slēdza skolas, slimnīcas un reliģiskās iestādes. Visi pilsētu iedzīvotāji tika piespiedu kārtā pārvietoti uz laukiem, kur viņiem nācās strādāt kolektīvajos laukos necilvēcīgos apstākļos. Tiem, kuri pretojās, vai vienkārši tika uzskatīti par "valsts ienaidniekiem", draudēja tūlītēja iznīcināšana. Sevišķi tika vajāti izglītotie cilvēki, garīdznieki un etniskās minoritātes.
Noziegumi pret cilvēci
Pols Pots un viņa režīms veica plaša mēroga represijas un genocīdu:
Masveida slepkavības: Desmitiem tūkstošu cilvēku tika nogalināti slavenajā "Nogalināšanas laukos", kur cilvēkus sistemātiski spīdzināja un nogalināja.
Piespiedu darbs: Cilvēki tika piespiesti strādāt 12–16 stundas dienā bez pietiekama uztura un medicīniskās aprūpes.
Bada izraisīta nāve: Valsts ekonomikas sabrukuma un piespiedu kolektivizācijas dēļ miljoniem cilvēku cieta badu.
Etniskās tīrīšanas: Ķīniešu, vjetnamiešu un musulmaņu khmeru minoritātes tika mērķtiecīgi vajātas un iznīcinātas.
Režīma krišana
gadā Vjetnama iebruka Kambodžā un gāza "Sarkano khmeru" režīmu, izveidojot jaunu valdību. Pols Pots un viņa sekotāji atkāpās uz džungļiem, kur turpināja partizānu karu vēl vairākus gadus. Lai gan viņš zaudēja starptautisko atbalstu, "Sarkanie khmeri" turpināja eksistēt līdz pat 1990. gadiem. Pols Pots nomira 1998. gadā nesasniedzis tiesu par saviem noziegumiem.
Pola Pota mantojums
Pola Pota režīma sekas Kambodžā ir jūtamas vēl šodien. Valsts piedzīvoja ekonomisko un sociālo sabrukumu, un tās iedzīvotāji vēl gadiem cīnījās ar režīma atstātajām brūcēm. Lai gan vairāki augsta ranga "Sarkano khmeru" līderi vēlāk tika tiesāti par kara noziegumiem un genocīdu, pati Kambodžas sabiedrība ir gājusi garu ceļu, lai atjaunotu savu valsti un pārvarētu pagātnes traumas.
Diktatori un viņu ēra Sarkanais khmeru režīms