Vai Urāna pavadoņiem piemīt kriovulkānisms? Jauni pētījumi sniedz ieskatu

Ko kriovulkānisms uz rūķu planētas Ceres var iemācīt mums par iespējamo kriovulkānismu uz Urāna pieciem lielākajiem pavadoņiem – Oberona, Umbrela, Ariela, Titānijas un Mirandas? Tieši šo jautājumu risina divi neseni pētījumi, kas prezentēti 56. Mēness un planētu zinātnes konferencē. Pētnieki izmantoja Ceres kā analogu, lai izprastu potenciālos iekšējos okeānus Umbrelā un Oberonā, kā arī analizēja iespēju, ka ietekmes krāteris uz Umbrela liecina par kriovulkānismu. Šie atklājumi var palīdzēt labāk izprast okeāna pasauļu veidošanos un to iespējamo piemērotību dzīvībai.
Maz zināmā Urāna pavadoņu ģeoloģija
"Mums ir ļoti maz datu par Urāna pavadoņiem, un tie, kas ir pieejami, ir zemas izšķirtspējas," skaidro Dr. Adīne Dentone (Adeene Denton), galvenā autore ietekmes krātera pētījumā un līdzautore Ceres analogajā pētījumā. "NASA plāno nākotnē misiju uz Urānu, tāpēc tagad ir īstais brīdis izpētīt potenciālos mērķus šajā sistēmā. Mums ir jāsaprot šo pavadoņu ģeoloģiskais potenciāls, jo, piemēram, par Mirandu un Arielu ir vairāk datu, bet par Umbrelu un Oberonu – daudz mazāk. Ceres sniedz iespēju modelēt šos pavadoņus, jo tās virsma un struktūra var būt līdzīga."
Salīdzinājums ar Ceres kriovulkānismu
Pētnieki salīdzināja Ceres Okatora krātera kriovulkāniskās pazīmes ar līdzīgiem veidojumiem Umbrelā un Oberonā. Viņi izmantoja NASA Dawn un Voyager 2 kosmosa kuģu attēlus, lai pētītu spilgtos plankumus, kas varētu liecināt par sāļu nogulsnēm no iekšējiem okeāniem. Lai gan Voyager 2 attēli ir zemas izšķirtspējas, pētnieki centās tos uzlabot un analizēt to līdzību ar Ceres. Tika izvirzīta hipotēze, ka Umbrela un Oberons, iespējams, reiz saturēja iekšējus šķidros okeānus.
Wunda krāteris – kriovulkānisma pierādījums?
Otrajā pētījumā tika analizēts aptuveni 130 km plats Wunda trieciena krāteris uz Umbrela, lai noskaidrotu, vai tā spilgtie plankumi ir saistīti ar kriovulkānismu. Pētnieki izmantoja datoru modeļus, lai simulētu ietekmes apstākļus dažādos ledus apvalka biezumos. Viņi secināja, ka siltuma ietekmē varēja izveidoties sālsūdens rezervuārs, kas, sasalstot, izstumtu sāļus uz virsmas, atstājot gaišus nogulumus.
Iespējamais kriovulkāniskais kupols uz Oberona
Papildus Umbrelai pētnieki analizēja nenosauktu kalnu uz Oberona, kas, iespējams, ir kriovulkāniskais kupols. Hipotēze liecina, ka sālsūdens un cieto daļiņu virca no pazemes okeāna varēja pacelties un veidot šo struktūru. Šis mehānisms ir līdzīgs tam, kas novērots uz Ceres Ahuna Mons, kas ir viens no zināmākajiem kriovulkāniskajiem veidojumiem Saules sistēmā.
Kriovulkānisms un Urāna pavadoņu izpētes nākotne
Kriovulkānisms ir ledus versija tradicionālajam vulkānismam, kur magmas vietā izvirst ledus un citi auksti materiāli. Kopš Voyager 2 misijas, kas 1986. gadā veica vienīgo lidojumu garām Urānam, zinātnieki ir centušies labāk izprast šo procesu ārējā Saules sistēmā. Tā kā pašlaik notiek diskusijas par jaunu misiju uz Urānu, šie pētījumi palīdzēs izvēlēties labākos mērķus turpmākajai izpētei.