Jauni atklājumi maina izpratni par tumšās enerģijas evolūciju

Tumšā enerģija, noslēpumainais spēks, kas veicina Visuma paātrināto izplešanos, iespējams, nav tik nemainīga, kā iepriekš uzskatīts. Jaunākie dati no Tumšās enerģijas spektroskopiskā instrumenta (DESI) liecina, ka tumšās enerģijas ietekme laika gaitā varētu būt mainījusies, kas varētu būtiski ietekmēt mūsu izpratni par Visuma nākotni.
DESI misija un tās atklājumi
DESI, kas atrodas Kitt Peak nacionālajā observatorijā Arizonā, ASV, ir izveidojis detalizētu trīsdimensiju Visuma karti, aptverot pēdējos 11 miljardus gadu. Šī karte balstās uz gandrīz 15 miljonu galaktiku un kvazāru novērojumiem, kas iegūti pirmajos trīs no pieciem misijas gadiem. Dati, kas publicēti 19. martā, norāda, ka tumšās enerģijas ietekme nav tik spēcīga kā iepriekš uzskatīts. Tas liek domāt, ka Visuma izplešanās, ko veicina tumšā enerģija, nākotnē varētu palēnināties vai pat apstāties.
Iespējamās sekas Visuma nākotnei
Iepriekšējie modeļi paredzēja, ka nemainīga tumšā enerģija izraisīs "Lielo sasalumu", kurā Visums turpinās izplesties bezgalīgi, kļūstot auksts un tukšs. Tomēr, ja tumšā enerģija laika gaitā vājinās, pastāv iespēja, ka gravitācija varētu pārņemt virsroku, izraisot Visuma kontrakciju jeb "Lielo saspiešanos". Šādā scenārijā Visums varētu atgriezties sākotnējā stāvoklī, līdzīgi kā "Lielajā sprādzienā".
Zinātniskās kopienas reakcija
Lai gan šie atklājumi ir aizraujoši, zinātnieki uzsver nepieciešamību pēc papildu pētījumiem, lai apstiprinātu tumšās enerģijas evolūciju. Turpmākie novērojumi no tādām misijām kā Eiropas Kosmosa aģentūras "Euclid" un Vera C. Rubin observatorijas varētu sniegt papildu datus, kas palīdzētu precizēt mūsu izpratni par tumšās enerģijas dabu un tās ietekmi uz Visuma likteni.
Šī raksta ideja un informācija ir balstīta uz materiālu, kas publicēts vietnē - universetoday
Astronomija un astrofizika Tumšā enerģija Lielais sprādziens