Mēness tālā puse reiz bijusi plašs magmas okeāns – Ķīnas kosmiskās misijas atklājumi
Jaunākie atklājumi no Ķīnas Mēness misijas apstiprina, ka Mēness tālā puse savulaik bijusi pārklāta ar plašu magmas okeānu. Šis būtiskais atklājums ļauj zinātniekiem labāk izprast Mēness veidošanās un evolūcijas procesus, kā arī sniedz jaunu ieskatu par agrīno Saules sistēmu.
Ķīnas Chang'e-6 misija un tās atklājumi
Ķīnas Nacionālā kosmosa administrācija (CNSA) ar savu Chang'e-6 misiju ir devusi nozīmīgu ieguldījumu Mēness izpētē. Šī misija veiksmīgi nosūtīja mēness nolaižamo aparātu uz Dienvidpola-Aitkena baseinu, kas atrodas uz Mēness tālās puses. Šī vieta ir viena no senākajām un lielākajām triecienu baseiniem Saules sistēmā, un tajā atrodamie materiāli var sniegt vērtīgu informāciju par Mēness agrīno attīstību.
Magmas okeāna teorijas apstiprinājums
Zinātnieki jau ilgstoši ir pieļāvuši, ka agrīnās Mēness virsma bija pārklāta ar magmas okeānu, taču jaunie dati no Chang'e-6 apstiprina, ka šī teorija attiecas arī uz Mēness tālo pusi. Izmantojot spektrālās analīzes datus un paraugus, pētnieki konstatēja augstu kalcija un alumīnija bagātīgu minerālu koncentrāciju, kas ir tipiski magmatisko procesu rezultāti. Šie elementi veidojušies laikā, kad Mēness vēl bija jauns un tā virsmu klāja izkusušais akmens slānis.
Atšķirības starp Mēness tuvāko un tālāko pusi
Viena no ilgstošajām Mēness zinātnes mīklām ir būtiskās atšķirības starp tā tuvāko un tālāko pusi. Mēness tuvākā puse ir bagātāka ar bazalta iežiem un vulkāniskiem līdzenumiem, savukārt tālākā puse ir daudz kalnaināka un ar mazākām bazalta plūsmām. Jaunie dati liecina, ka šīs atšķirības var būt saistītas ar magmas okeāna nevienmērīgo atdzišanu un diferenciāciju.
Mēness izpēte un turpmākās misijas
Šis atklājums paver jaunas iespējas Mēness un agrīnās Saules sistēmas izpētē. Zinātnieki varēs precīzāk modelēt, kā notika Mēness diferenciācija un kā šis process ietekmēja tā struktūru. Turklāt tas var palīdzēt sagatavot turpmākās misijas, kas plāno iegūt vēl vairāk paraugu no Mēness tālās puses. Tā kā Ķīna plāno turpināt savu Mēness izpēti ar Chang'e-7 un Chang'e-8 misijām, mēs varam sagaidīt vēl vairāk nozīmīgu atklājumu, kas sniegs jaunu izpratni ne tikai par Mēnesi, bet arī par mūsu Saules sistēmas veidošanos.
Šī raksta ideja un informācija ir balstīta uz materiālu, kas publicēts vietnē - space.com
Astronomija un astrofizika