Mēness aptumsums no Mēness skatupunkta – unikāls skats uz Saules aptumsumu
Kad uz Zemes notiek Mēness aptumsums, mēs redzam, kā Zemes ēna pārvietojas pāri Mēness virsmai, pakāpeniski to aptumšojot. Taču, ja būtu iespējams atrasties uz Mēness un vērot šo notikumu, mēs piedzīvotu pavisam citu parādību – Saules aptumsumu, kas no Mēness skatupunkta notiek tad, kad Zeme pilnībā aizsedz Sauli.
Kas ir Mēness aptumsums?
Mēness aptumsums notiek, kad Zeme nostājas tieši starp Sauli un Mēnesi, bloķējot Saules gaismu un metot ēnu uz Mēness virsmas. Šajā procesā Mēness var iegūt sarkanīgu nokrāsu, jo Zemes atmosfēra lauž un izkliedē Saules gaismu, ļaujot tikai sarkanajiem viļņu garumiem sasniegt Mēnesi. Šo parādību dēvē par asiņu Mēnesi. Taču skatupunktam ir būtiska nozīme – ja no Zemes redzam Mēness aptumsumu, tad uz Mēness novērotājam šis pats notikums izskatītos kā Saules aptumsums, jo Zeme pilnībā aizsegtu Sauli.
Mēness aptumsums no Mēness skatupunkta
Ja astronauts atrastos uz Mēness aptumsuma laikā un paskatītos uz Zemi, viņš redzētu milzīgu melnu apli – Zemi, kas bloķē Saules gaismu. Zemes atmosfēras dēļ šis aplis būtu apņemts ar sarkanīgu gaismas loku, jo atmosfēra lauž un filtrē Saules gaismu. No Mēness virsmas šī parādība izskatītos kā Saules aptumsums, taču atšķirībā no Zemes novērotajiem Saules aptumsumiem, kur Mēness uz īsu brīdi aizsedz Sauli, šeit Zeme var aizsegt Sauli vairākas stundas. Interesanti, ka šajā laikā Mēness virsma, kas parasti ir izgaismota ar Saules gaismu, kļūst ievērojami tumšāka. Vienīgais apgaismojuma avots ir Zemes atmosfēras filtrētā sarkanā gaisma. Šī sarkanā nokrāsa ir tas, kas no Zemes rada asiņu Mēness efektu.
Zemes ēna un tās ietekme
Mēness aptumsuma laikā Mēness iet cauri divām Zemes ēnas daļām:
- Pusēna (penumbra) – šajā fāzē Zemes ēna ir daļēja, un Mēness sāk tikai nedaudz aptumšoties.
- Pilnā ēna (umbra) – šajā fāzē Mēness ir pilnībā iegremdēts Zemes ēnā, un tad tiek novērots pilns aptumsums.
No Mēness skatupunkta šis process atgādinātu pakāpenisku Saules izzušanu aiz Zemes. Zemes atmosfēra radītu sarkanīgu gredzenu ap planētu, kas būtu redzams astronautiem uz Mēness.
Vai cilvēki kādreiz ir redzējuši šo skatu?
Lai gan neviens astronauts nav bijis uz Mēness Mēness aptumsuma laikā, Apollo misiju astronauti redzēja līdzīgas parādības no kosmosa. Viņi novēroja, kā Zeme bloķē Sauli un atmosfēra rada sarkanīgu gaismu. Turpmākās misijas uz Mēnesi, iespējams, ļaus cilvēkiem pirmo reizi klātienē vērot šo unikālo notikumu.
Secinājums
Mēness aptumsums uz Zemes ir iespaidīgs astronomisks notikums, bet uz Mēness tas izskatītos vēl iespaidīgāk – kā ilgs Saules aptumsums, kur Zeme pilnībā bloķē Saules gaismu, atstājot tikai sarkanīgu atmosfēras gredzenu. Šis skats piedāvātu pavisam citu izpratni par mūsu vietu Visumā un parāda, cik unikāli ir astronomiskie notikumi atkarībā no novērošanas vietas.