Agrīnā Visuma galaktikas rotē vienā virzienā: jauns atklājums ar Džeimsa Veba teleskopu
NASA Džeimsa Veba kosmiskais teleskops (JWST) ir atklājis pārsteidzošu parādību agrīnajā Visumā: daudzas galaktikas rotē vienā virzienā. Šis atklājums varētu mainīt mūsu izpratni par Visuma veidošanos un struktūru.
Galaktiku rotācijas negaidītā simetrija
Galaktikas ir milzīgas struktūras, kas sastāv no miljardiem zvaigžņu, gāzes, putekļiem un tumšās matērijas, ko saista gravitācija. Tās var būt spirālveida, eliptiskas vai neregulāras formas, un mūsu Piena Ceļš ir spirālveida galaktika ar aptuveni 100–400 miljardiem zvaigžņu. Parasti tiek pieņemts, ka galaktiku rotācijas virzieni Visumā ir nejauši sadalīti, taču jaunie novērojumi liecina par pretējo. Kanzasas Štata universitātes profesora Liora Šamira vadītā komanda analizēja dziļā kosmosa attēlus no JWST Advanced Deep Extragalactic Survey (JADES) un atklāja, ka aptuveni divas trešdaļas novēroto galaktiku rotē pulksteņrādītāja virzienā, bet tikai viena trešdaļa – pretēji pulksteņrādītāja virzienam. Šis atklājums ir pretrunā ar līdzšinējiem pieņēmumiem par nejaušu rotācijas virzienu sadalījumu.
Iespējamie skaidrojumi
Pētnieki piedāvā divus galvenos skaidrojumus šai negaidītajai parādībai.
Pirmais skaidrojums ir, ka pats Visums varētu būt dzimis ar rotāciju. Šī hipotēze saskan ar tādām teorijām kā melnā cauruma kosmoloģija, kas piedāvā, ka mūsu Visums eksistē melnā cauruma iekšienē. Tomēr šāda pieeja prasītu būtiskas izmaiņas pašreizējos kosmoloģiskajos modeļos.
Otrais skaidrojums saistīts ar Zemes kustību ap Piena Ceļa centru. Šī kustība varētu radīt Doplera efekta izmaiņas, padarot galaktikas, kas rotē pretēji Zemes kustības virzienam, spožākas un tādējādi vieglāk novērojamas. Tas nozīmētu, ka novērotā asimetrija ir novērojumu kļūda, nevis reāla parādība.
Sekas kosmoloģijai
Ja Zemes kustība tiešām rada šādu novērojumu kļūdu, būtu nepieciešama dziļa kosmisko attālumu mērījumu pārkalibrēšana. Šāda pārkalibrēšana varētu palīdzēt atrisināt citas kosmoloģiskas problēmas, piemēram, neatbilstības Visuma izplešanās ātruma mērījumos un galaktiku esamību, kuru vecums, šķiet, pārsniedz paša Visuma vecumu.
Secinājums
JWST atklājums par galaktiku rotācijas virzienu asimetriju agrīnajā Visumā ir ievērojams un varētu radīt būtiskas izmaiņas mūsu izpratnē par Visuma struktūru un evolūciju. Turpmākie pētījumi un novērojumi būs nepieciešami, lai apstiprinātu šo parādību un izprastu tās cēloņus.
Šī raksta ideja un informācija ir balstīta uz materiālu, kas publicēts vietnē - universetoday
Astronomija un astrofizika Džeimsa Veba teleskops